Balita sa Gobyerno Balita sa Panglawas Balita USA Breaking News

Bag-ong ulat sa peligro sa CDC sa ikatulong COVID Shot

Ang CDC naglansad usa ka consortium bahin sa nasyonal nga viral genomics
Ang CDC naglansad usa ka consortium

Ang ikatulo nga shot. Unsa ang mga implikasyon sa praktis sa panglawas sa publiko?
Pinauyon sa report sa CDC karon nga ang mga implikasyon alang sa kahimsog sa publiko o luwas nga wala makit-an nga wala damha nga mga sundanan sa daotang mga reaksyon pagkahuman sa dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19.
Gipasalig sa CDC nga magpadayon kini sa pagbantay sa kahilwasan sa bakuna, lakip ang dugang nga COVID-19 nga dosis.

Print Friendly, PDF & Email
  • Pagtuon sa CDC bahin sa Pagsubay sa Kaluwasan sa usa ka Dugang nga Dosis sa Bakuna sa COVID-19
  • Unsa ang nahibal-an bahin sa ikae booster shot?
  • Taliwala sa 306 Pfizer-BioNTech klinikal nga mga partisipante sa pagsulay, ang mga daotang reaksyon pagkahuman sa dosis 3 parehas sa pagkahuman sa dosis 2.

Unsa ang gidugang sa kini nga ulat sa shot number 3 nga gipagawas sa CDC karon?

Panahon sa Agosto 12 – Septyembre 19, 2021, taliwala sa 12,591 v-luwas nga mga nagparehistro nga nakumpleto ang usa ka surbey nga surbey sa kahimsog pagkahuman sa tanan nga 3 nga dosis sa usa ka bakuna nga mRNA COVID-19, 79.4% ug 74.1% ang nagreport sa lokal o sistematikong mga reaksyon, matag usa, ikatulo nga dosis; Ang 77.6% ug 76.5% nagreport sa lokal o sistematikong mga reaksyon pagkahuman sa ikaduha nga dosis, matag usa.

Unsa ang mga implikasyon alang sa praktikal nga panglawas sa publiko?

Ang boluntaryong mga pag-ulat sa luwas nga luwas wala makit-an nga wala damha nga mga sundanan sa dili maayo nga mga reaksyon pagkahuman sa dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19. Padayon nga bantayan sa CDC ang kahilwasan sa bakuna, lakip ang dugang nga dosis sa COVID-19.

Kaniadtong Agosto 12, 2021, ang Food and Drug Administration (FDA) nagbag-o sa Emergency Use Authorizations (EUA) alang sa mga bakuna nga Pfizer-BioNTech ug Moderna COVID-19 aron hatagan pagtugot ang pagdugang usa ka dugang nga dosis pagkahuman sa usa ka panguna nga serye sa pagbakuna sa mga kwalipikadong tawo nga adunay kasarangan hangtod grabe nga kondisyon sa imunocompromising (1,2). Kaniadtong Septyembre 22, 2021, gitugutan sa FDA ang usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga Pfizer-BioNTech ≥6 bulan pagkahuman sa panguna nga serye sa mga tawo nga nag-edad ≥65 ka tuig, taas ang peligro sa grabe nga COVID-19, o kansang trabaho o institusyonal nga pagkaladlad gibutang kini sa taas nga peligro alang sa COVID-19 (1). Ang mga sangputanan gikan sa usa ka hugna sa 3 nga klinikal nga pagsulay nga gihimo sa Pfizer-BioNTech nga adunay 306 ka tawo nga nag-edad 18-55 ka tuig nagpakita nga ang mga dili maayong epekto pagkahuman makadawat usa ka ikatulo nga dosis nga gidumala nga 5-8 ka bulan pagkahuman sa usa ka 2-dosis nga panguna nga serye sa pagbakuna sa mRNA parehas sa ang gitaho pagkahuman nakadawat dosis 2; ang mga daotang reaksyon niini giapil nga hinay ngadto sa kasarangan nga lugar sa pag-injection ug mga sistematikong reaksyon (3). Gipalambo sa CDC ang luwas, usa ka boluntaryo, sistema sa pagsubay sa kahilwasan nga nakabase sa smartphone, aron makahatag kasayuran sa dili maayong mga reaksyon pagkahuman sa pagbakuna sa COVID-19.

Sulagma sa pagtugot sa usa ka dugang nga dosis alang sa mga tawo nga adunay kondisyon sa immunocompromising, ang v-safe nga plataporma gi-update aron tugutan ang mga nagparehistro nga makasulud kasayuran bahin sa dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19 nga nadawat. Panahon sa Agosto 12 – Septyembre 19, 2021, usa ka kinatibuk-an nga 22,191 nga mga lig-on nga nagparehistro ang nagtaho nga nakadawat usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19. Kadaghanan (97.6%) nagtaho usa ka panguna nga 2-dosis nga serye sa pagbakuna mRNA nga gisundan sa ikatulong dosis sa parehas nga bakuna. Lakip sa mga nakumpleto ang usa ka surbey nga surbey sa kahimsog alang sa tanan nga 3 nga dosis (12,591; 58.1%), 79.4% ug 74.1% ang nagreport sa lokal o sistematikong mga reaksyon, matag usa, pagkahuman sa dosis 3, kumpara sa 77.6% ug 76.5% nga nagtaho nga lokal o sistemiko mga reaksyon, matag usa, pagkahuman sa dosis 2. Kini nga mga pasiuna nga nahibal-an wala'y gipaila nga mga sumbanan sa dili maayo nga mga reaksyon pagkahuman sa dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19; kadaghanan sa mga daotang reaksyon niini malumo o kasarangan. Padayon nga bantayan sa CDC ang kahilwasan sa bakuna, lakip ang kahilwasan sa dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19, ug maghatag datos aron magiyahan ang mga rekomendasyon sa bakuna ug mapanalipdan ang kahimsog sa publiko.

Ang V-safe usa ka boluntaryo, nakabase sa smartphone nga sistema sa pagsubay sa kahilwasan sa US; ang mga nabakunahan nga tawo nga kwalipikado nga makadawat otorisado o lisensyado nga produkto sa bakuna mahimong magparehistro nga luwas sa luwas. Gitugotan ang v-safe platform nga adunay mga nagparehistro nga magreport nga nakadawat usa ka dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19 ug mga bag-ong nagparehistro nga makasulud kasayuran bahin sa tanan nga dosis sa nadawat nga bakuna sa COVID-19. Gipadala ang mga pagsurbi sa kahimsog sa V nga luwas sa mga adlaw nga 0-7 pagkahuman sa matag dosis nga bakuna ug adunay mga pangutana bahin sa lokal nga lugar sa pag-injection ug mga reaksyon sa sistema ug mga epekto sa kahimsog. Ang mga myembro sa kawani gikan sa Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS) nga nagparehistro sa mga nagparehistro nga nagpakita nga ang medikal nga atensyon gipangayo human sa pagbakuna ug pag-awhag o pagpadali sa pagkompleto sa usa ka report sa VAERS, kung gipakita.§

Lakip sa mga lig-on nga nagparehistro nga nagtaho nga nakadawat usa ka dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19 sa panahon sa Agosto 12 – Septyembre 19, 2021, datos sa demograpiko, lokal ug sistematikong mga reaksyon, ug mga epekto sa kahimsog nga gireport sa mga adlaw nga 0-7 nga gihulagway sa sundanan sa pagbakuna (ie , tiggama sa bakuna nga nadawat alang sa matag dosis). Ang mga tawo nga nagtaho nga nakadawat usa ka panguna nga serye gikan sa lainlaing mga manggagama o tiggama nga wala mahibal-an o dili magamit sa Estados Unidos, o 2 dosis nga bakuna pagkahuman nakadawat usa ka bakuna nga dosis nga Janssen (Johnson & Johnson) (150) wala iapil sa pagtuki. sa daotang mga reaksyon human nadawat ang dugang nga dosis.

Ang oras nga miagi gikan sa pagkompleto sa mga nag-una nga serye sa pagbakuna hangtod sa pagdawat usa ka dugang nga dosis nga gihulagway pinaagi sa sumbanan sa pagbakuna. Dili maayo nga mga profile sa hitabo pagkahuman sa dosis 2 ug 3 gitandi alang sa mga nagparehistro nga nakadawat bakuna sa mRNA gikan sa parehas nga tiggama alang sa tanan nga 3 nga dosis. Ang software sa SAS (bersyon 9.4; SAS Institute) gigamit aron mapadayon ang tanan nga pag-analisar. Ang kini nga mga kalihokan sa pagpaniid gisusi sa CDC ug gipahiuyon nga nahiuyon sa magamit nga balaod sa pederal ug polisiya sa CDC. **

Panahon sa Agosto 12 – Septyembre 19, 2021, usa ka kinatibuk-an nga 22,191 nga mga lig-on nga nagparehistro ang nagtaho nga nakadawat usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19 pagkahuman nga nahuman ang punoan nga serye (Table 1). Lakip niini, 14,048 (63.3%) mga babaye, ug gibana-ban nga 30% matag usa ang nag-edad 18-49, 50-64, ug 65-74 ka tuig.

Kadaghanan sa mga nagparehistro (21,662; 97.6%) nagtaho nga nakadawat sila usa ka ikatulo nga dosis gikan sa parehas nga taghimo sama sa ilang panguna nga serye sa bakuna nga mRNA, lakip ang 98.6% sa mga nakadawat sa Moderna ug 98.2% sa mga nakadawat sa Pfizer-BioNTech. Diyutay nga mga nagparehistro (341; 1.5%) ang nagreport usa ka panguna nga serye sa bakuna nga mRNA nga gisundan sa usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga mRNA gikan sa usa ka lahi nga taghimo, usa ka dosis nga bakuna sa Janssen pagkahuman makadawat usa ka panguna nga serye sa pagbakuna sa mRNA (10; 0.05%), o usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19 gikan sa bisan kinsa nga taggama pagkahuman sa bakuna sa Janssen (178; 0.8%).

Lakip sa 22,191 nga luwas nga mga nagparehistro, ang agianan nga median gikan sa pagkompleto sa punoan nga serye sa pagbakuna sa COVID-19 hangtod nga makadawat usa ka dugang nga dosis 182 ka adlaw (interquartile range [IQR] = 160-202 adlaw) (Table 2). Lakip sa mga nakadawat 2 dosis sa bakuna sa Janssen, ang median interval taliwala sa dosis mas mubu (84 adlaw; IQR = 16-136 adlaw).

Ang mga lokal nga (16,615; 74.9%) ug systemic (15,503; 69.9%) nga mga reaksyon kanunay nga gitaho sa usa ka semana pagkahuman sa dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19, kasagaran sa adlaw pagkahuman sa pagbakuna. Ang kanunay nga gireport nga mga reaksyon mao ang sakit nga lugar sa pag-injection (15,761; 71.0%), pagkakapoy (12,429; 56.0%), ug sakit sa ulo (9,636; 43.4%).

Taliwala sa 22,191 nga dugang nga nakadawat dosis, usa ka kinatibuk-an nga 7,067 (31.8%) ang nagreport nga mga epekto sa kahimsog, ug gibana-bana nga 28.3% (6,287) ang nagtaho nga wala sila makahimo sa normal nga adlaw-adlaw nga kalihokan, kasagaran sa adlaw pagkahuman sa pagbakuna. Gipangita ang medikal nga pag-atiman sa 401 (1.8%) nga nagparehistro, ug trese (0.1%) ang naospital. Ang mga hinungdan sa pagdawat medikal nga pag-atiman o pagpaospital wala mahibal-an sa luwas nga survey; bisan pa, ang mga nagparehistro nga nagpasabut nga ang medikal nga atensyon gipangayo human sa pagbakuna gikontak sa kawani sa VAERS ug gidasig nga makumpleto ang usa ka report sa VAERS.

Lakip sa 21,658 v-luwas nga mga nagparehistro nga nakadawat parehas nga bakuna nga mRNA alang sa tanan nga 3 nga dosis, 12,591 (58.1%) nakompleto labing menos usa ka surbey sa pagsusi sa kahimsog sa mga adlaw nga 0-7 pagkahuman sa tanan nga 3 nga dosis; Ang 79.4% ug 74.1% nagreport sa lokal o sistematikong mga reaksyon, matag usa, pagkahuman sa dosis 3, kumpara sa 77.6% ug 76.5% nga nagreport sa lokal o sistematikong reaksyon, matag usa, pagkahuman sa dosis 2. Lakip sa mga nagparehistro nga nakadawat 3 dosis sa Moderna (6,283), lokal kanunay nga gireport ang mga reaksyon pagkahuman sa dosis nga 3 kaysa dosis 2 (5,323; 84.7% ug 5,249; 83.5%; p-value = 0.03) (Figure). Ang mga reaksyon sa systemic wala kaayo kanunay gitaho pagkahuman sa dosis nga 3 kaysa sa dosis 2 (4,963; 79.0% ug 5,105; 81.3%; p-value <0.001).

Lakip sa mga nagparehistro nga nakadawat 3 dosis sa Pfizer-BioNTech (6,308), ang mga lokal nga reaksyon kanunay nga gireport pagkahuman sa dosis 3 kaysa dosis 2 (4,674; 74.1% ug 4,523; 71.7%; p-value <0.001). Ang mga reaksyon sa systemic wala kaayo kanunay gitaho pagkahuman sa dosis nga 3 kaysa sa dosis 2 (4,363; 69.2% ug 4,524; 71.7%; p-value <0.001). Lakip sa mga nagtaho sa sakit pagkahuman sa dosis 3 sa usa ka bakuna nga mRNA, kadaghanan sa mga reaksyon malumo (4,909; 51.4%) o kasarangan (4,000; 41.9%); grabe nga kasakit (gihubit ingon kasakit nga naghimo sa adlaw-adlaw nga kalihokan nga lisud o imposible) gitaho sa 637 (6.7%).

Panaghisgutan

Niadtong Septyembre 19, 2021, gibana-banang 2.21 milyon nga mga tawo sa Estados Unidos ang nakadawat dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19 pagkahuman sa usa ka punoan nga serye. Gikan sa Agosto 12 – Septyembre 19, 2021, wala’y wala ginapaabot nga mga sundanan sa dili maayong mga reaksyon ang nakita taliwala sa 22,191 nga mga luwas sa rehistro nga nakadawat dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19. Kadaghanan sa gitaho nga lokal ug sistematikong mga reaksiyon malumo hangtod kasarangan, lumalabay, ug kanunay nga gireport sa adlaw pagkahuman sa pagbakuna. Kadaghanan sa mga nagparehistro nga nakadawat usa ka dugang nga dosis nagreport usa ka panguna nga serye sa pagbakuna sa mRNA nga gisundan sa usa ka ikatulo nga dosis gikan sa parehas nga naghimo.

Ang klinikal nga pagsulay sa Pfizer-BioNTech, nga adunay 306 ka tawo nga nagpangidaron 18-55 ka tuig, nagpakita nga ang mga reaksyon pagkahuman sa dosis nga 3 ikatanding sa mga gitaho pagkahuman sa dosis 2 (3). Bisan pa, ang kini nga pagtuki sa datos nga luwas na nga nakit-an ang mga lokal nga reaksyon gamay nga kasagaran ug mga sistema nga reaksyon dili kaayo kasagaran pagkahuman sa dosis nga 3 sa Pfizer-BioNTech.

Ang mga sundanan sa daotang reaksyon nga naobserbahan pagkahuman sa dosis nga 3 nga bakuna sa Moderna o Pfizer-BioNTech nahiuyon sa kaniadto nga gihulagway nga mga reaksyon pagkahuman nga nadawat ang dosis 2

Ang gidaghanon sa mga nagparehistro nga nagpasabut nga nakadawat sila 2 ka dosis sa bakuna nga Janssen o nakadawat sa ilang dugang nga dosis gikan sa usa ka taggama nga lahi sa ilang pangunahang serye gamay ra, nga naglimit sa bisan unsang mga konklusyon.

Ang datos bahin sa kahilwasan o kaepektibo sa pagbakuna sa mga produkto nga bakuna sa COVID-19 gikan sa lainlaing mga tiggama limitado; girekomenda sa Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) nga ang mga tawo nga adunay kasarangan nga grabe nga kondisyon sa imyunocompromising makadawat usa ka ikatulo nga dosis sa bakuna nga mRNA COVID-19 gikan sa parehas nga naghimo sama sa ilang panguna nga serye.

Ang mga rekomendasyon sa CDC alang sa usa ka dugang nga dosis wala karon maglakip sa mga tawo nga nakadawat bakuna sa Janssen.

Sa panahon nga nasakup sa kini nga pagtuon, ang mga rekomendasyon sa ACIP alang sa usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga COVID-19 gikutuban sa mga tawo nga adunay kasarangan sa grabe nga kondisyon sa imyunocompromising nga nakadawat

2 dosis sa usa ka bakuna sa mRNA.

Usa ka pagtuon nga gihimo taliwala sa mga pasyente nga hemodialysis sa immunocompromised hemodialysis nagtaho nga ang lokal ug sistematikong mga reaksyon pagkahuman sa dosis nga 3 nga bakuna nga Pfizer-BioNTech parehas sa pagkahuman sa dosis 2.¶ ¶ Bag-o nga mga taho sa mga impeksyon sa nabakunahan nga mga tawo ug pagtaas sa pagkaylap sa impeksyon sa B.1.617.2 (Delta) nga variant sa SARS-CoV-2, ang virus nga hinungdan sa COVID-19, taliwala sa mga nabakunahan nga mga tawo mahimo nga nakaaghat sa pipila ka mga tawo sa pagpangita dugang nga dosis sa gawas sa mga rekomendasyon. Ang median nga agwat gikan sa pagkompleto sa nag-unang serye hangtod sa pagdawat sa dugang nga dosis gibana-bana nga 6 ka bulan; busa, ang mga tawo nga gihatagan og prayoridad sa panahon sa paglansad sa mga bakuna sa COVID-19, lakip ang mga trabahante sa pag-atiman sa kahimsog ug mga tigulang, mahimo’g nakadawat dugang nga dosis.

Ang mga nahibal-an sa kini nga ulat gipaubos sa labing menos upat nga mga limitasyon. Una, ang pagpalista sa v-safe boluntaryo ug lagmit dili representante sa nabakunahan nga populasyon sa US; ang kadaghanan sa mga partisipante nagpaila sa ilang kaugalingon nga Puti ug dili Hispaniko. Ikaduha, sa panahon sa kini nga pagtuon, ang mga dugang nga rekomendasyon sa dosis gilimitahan sa mga tawo nga adunay kondisyon sa imunocompromising nga nakumpleto ang panguna nga serye sa pagbakuna sa mRNA COVID-19; bisan pa, ang v-safe wala maglakip sa kasayuran bahin sa kahimtang sa resistensya.

Ang mga nakadawat sa dugang nga dosis lagmit nga adunay mga tawo nga adunay ug wala’y kondisyon sa imunocompromising. Ikatulo, usa ka hinungdan nga relasyon tali sa usa ka bakuna ug seryoso nga dili maayo nga hitabo sa klinika nga gitaho pagkahuman sa pagbakuna dili matukod gamit ang v-safe data. Sa katapusan, dili igo nga datos nga magamit aron mahibal-an ang mga sumbanan sa dili maayo nga mga reaksyon pagkahuman makadawat usa ka dugang nga dosis gikan sa usa ka tiggama nga lahi sa punoan nga serye o alang sa bakuna sa Janssen.

Usa ka dugang nga dosis sa bakuna nga mRNA COVID-19 girekomenda alang sa mga tawo nga adunay kasarangan sa grabe nga kondisyon sa imyunocompromising (5).

Girekomenda sa CDC ang dugang nga dosis sa bakuna nga Pfizer-BioNTech ≥6 bulan pagkahuman nga nahuman ang panguna nga serye sa bakuna taliwala sa mga tawo nga nag-edad og 65 ka tuig, mga residente sa mga tag-as nga kahimtang sa pag-atiman, ug mga tawo nga nagpangidaron 50-64 ka tuig nga adunay hinungdan nga medikal nga kondisyon; ang mga tawo nga nag-edad 18-49 ka tuig nga adunay nagpahiping mga kondisyon sa medikal ug mga tawo nga nag-edad 18-64 ka tuig nga adunay dugang nga peligro alang sa pagkaladlad ug paghatud sa COVID-19 tungod sa kahimtang sa trabaho o institusyonal nga mahimong makadawat usa ka dugang nga dosis base sa ilang tagsatagsa nga mga benepisyo ug peligro.

Ang inisyal nga pag-analisar sa datos sa kahilwasan gikan sa> 22,000 v-safe registrants nagpakita nga ang mga lokal nga reaksyon gamay nga nadugangan ug ang systemic nga reaksyon gamay nga mikunhod pagkahuman sa dosis 3 sa usa ka mRNA kaysa pagkahuman sa dosis 2.

Wala gipaabut nga mga sundanan sa dili maayo nga mga reaksyon; ang mga gi-report gamay ra hangtod kasarangan ug lumalabay. Padayon nga bantayan sa CDC ang kahilwasan sa dugang nga dosis sa bakuna sa COVID-19. Ang dugang nga datos bahin sa daotang mga reaksyon nga kauban sa lainlaing mga kombinasyon sa mga bakuna ug oras sukad nahuman ang panguna nga serye hinungdanon aron makagiya ang mga rekomendasyon sa kahimsog sa publiko.

kinaiyaModerna,% (n = 10,601)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,412)Janssen,%†, § (n = 178)total
(N = 22,191)
Dosis 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dosis 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dosis 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Dosis 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dosis 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dosis 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dosis 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Sex
Babaye nga63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Lalake35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Wala mailhi1.02.100.90.500001.0
Pangkat sa edad, yrs
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
Kaliwatanon
Hispanic / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Dili Hispaniko / Latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Wala mailhi4.32.804.23.6020.84.704.2
Race
AI / AN0.50.700.50.502.1000.5
Asian4.95.606.17.102.114.113.65.6
Black5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
White82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Daghang rasa1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
Ang ubang mga2.14.202.10.506.31.63.02.1
Wala mailhi2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Pagdugang: AI / AN = American Indian / Alaska Lumad; NHPI = Lumad nga Hawaiian o uban pang taga-Pasipiko.
* Porsyento sa mga nagparehistro nga nakatapos sa labing menos usa ka v-luwas nga pagsusi sa kahimsog sa panglawas sa mga adlaw nga 0-7 pagkahuman sa pagbakuna.
 Serye sa panguna nga pagbakuna.
§ Naglakip sa mga tawo nga nakadawat usa ka panguna nga Janssen solo nga dosis ug 1 dugang nga dosis sa bakuna gikan sa mga nalista nga mga taghimo.

ReaksiyonModerna,% (n = 10,477)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,284)Janssen,%†, § (n = 174)total
(N = 22,191)
Dosis 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dosis 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dosis 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dosis 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Dosis 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dosis 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dosis 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dosis 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Mga adlaw gikan sa panguna nga serye, medyano (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Bisan unsang reaksyon sa lugar sa pag-injection80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Itching20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
kasakit75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
Pula25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Pagdako33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Bisan unsang sistematikong reaksyon75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Kasakit sa tiyan8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Myalgia49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Mga Pagginaw31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
diarrhea9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
kakapoy61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
hilanat36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
Sakit sa ulo49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
Joint kasakit33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
kasukaon18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Rash2.30.701.92.504.21.61.52.1
Nagsuka-suka2.22.125.01.42.002.1001.7
Bisan unsang epekto sa kahimsog39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Dili makahimo sa naandan nga kalihokan sa adlaw-adlaw35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Dili makatrabaho o makaeskuyla sa eskuylahan13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Gikinahanglan nga pagtambal2.11.401.53.006.3001.8
Ang Telehealth0.90.700.71.002.1000.8
Clinic0.70.700.60.504.2000.6
Pagbisita sa emerhensya0.2000.2004.2000.2
Pag-ospital0.05000.1000000.1
PAGTUIGDaotang mga reaksyon ug mga epekto sa kahimsog nga gireport sa mga tawo nga nakadawat 3 dosis * sa Moderna (N = 6,283) o Pfizer-BioNTech (N = 6,308) nga bakuna sa COVID-19 ug nakumpleto ang labing menos usa ka surbey nga pag-check-in sa kahimsog sa panglawas sa mga adlaw nga 0– 7 pagkahuman sa matag dosis, pinaagi sa numero sa dosis - Estados Unidos, Agosto 12 – Septyembre 19, 2021
Ang numero usa ka tsart sa bar nga nagpakita dili maayo nga mga reaksyon ug mga epekto sa kahimsog nga gireport sa mga tawo nga nakadawat 3 dosis sa Moderna (N = 6,283) o Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19 nga bakuna ug nakumpleto ang labing menos usa ka luwas nga pag-check-in sa kahimsog survey sa mga adlaw nga 0-7 pagkahuman sa matag dosis, pinaagi sa numero sa dosis, sa Estados Unidos sa panahon sa Agosto 12 – Septyembre 19, 2021.
Print Friendly, PDF & Email

About sa mga awtor nga

Juergen T Steinmetz

Si Juergen Thomas Steinmetz padayon nga nagtrabaho sa industriya sa pagbiyahe ug turismo gikan sa iyang pagkabatan-on sa Alemanya (1977).
Gitukod niya eTurboNews kaniadtong 1999 isip una nga online newsletter alang sa kalibutan nga industriya sa turismo sa pagbiyahe.

Leave sa usa ka Comment