24/7 eTV BreakingNewsShow : Pag-klik sa volume button (ubos sa wala sa screen sa video)
Airlines airport aviation Pagbungkag sa Balita nga Internasyonal Pagbungkag sa Balita sa Pagbiyahe Pagbiyahe sa Negosyo Balita sa Gobyerno Balita sa Panglawas Balita Ang mga tawo Ang pagtukod pag-usab Responsable Turismo Transportation Balita sa Travel Wire trending Karon USA Breaking News

Ang opisyal nga tubag sa COVID-19 Delta nagsakit sa pagkaayo sa pagbiyahe sa hangin

Ang opisyal nga tubag sa COVID-19 Delta nagsakit sa pagkaayo sa pagbiyahe sa hangin
Ang opisyal nga tubag sa COVID-19 Delta nagsakit sa pagkaayo sa pagbiyahe sa hangin
Gisulat ni Harry Johnson

Ang mga sangputanan sa Agosto nagpakita sa epekto sa mga kabalaka bahin sa lahi sa Delta sa pagbiyahe sa panimalay, bisan kung ang internasyonal nga pagbiyahe nagpadayon sa lakang sa usa ka snail padulong sa usa ka hingpit nga pagkaayo nga dili mahinabo hangtod mapasig-uli sa mga gobyerno ang kagawasan sa pagbiyahe.

Print Friendly, PDF & Email
  • Ang kinatibuk-ang panginahanglan alang sa pagbiyahe sa kahanginan kaniadtong Agosto 2021 nagpaubus sa 56.0% kumpara sa Agosto 2019. 
  • Kini tibuuk nga giduso sa mga domestic market, nga mikunhod sa 32.2% kumpara sa Agosto 2019, usa ka dakong kadaut gikan sa Hulyo 2021.
  • Ang internasyonal nga panginahanglan sa mga pasahero kaniadtong Agosto 68.8% ubos sa Agosto 2019, nga usa ka pagpaayo kumpara sa 73.1% nga pagkunhod nga natala kaniadtong Hulyo. 

ang International Air Transport Association (IATA) Gipahibalo nga ang pagbawi sa pagbiyahe sa kahanginan mikunhod kaniadtong Agosto kung itandi sa Hulyo, samtang ang mga aksyon sa gobyerno nga tubag sa mga kabalaka sa COVID-19 nga lahi sa Delta nga giputol kaayo ang panginahanglan sa pagbiyahe sa panimalay. 

Willie Walsh, IATADirektor Heneral

Tungod kay ang mga pagtandi sa taliwala sa 2021 ug 2020 nga binulan nga mga sangputanan gituis sa talagsaong epekto sa COVID-19, gawas kung gitala nga ang tanan nga mga pagtandi hangtod sa Hulyo 2019, nga nagsunod sa usa ka normal nga sundanan sa panginahanglan.

  • Ang kinatibuk-ang panginahanglan alang sa pagbiyahe sa kahanginan kaniadtong Agosto 2021 (gisukod sa kita nga mga kilometro sa pasahero o RPK) mas mubu sa 56.0% kumpara sa Agosto 2019. Kini ang paghinay gikan sa Hulyo, kung ang panginahanglan adunay 53.0% nga ubos sa lebel sa Hulyo 2019.  
  • Kini ang bug-os nga giduso sa mga domestic market, nga mikunhod sa 32.2% kumpara sa Agosto 2019, usa ka hinungdan nga pagkadaot gikan sa Hulyo 2021, kung ang trapiko mikunhod 16.1% kumpara sa duha ka tuig na ang nakalabay. Ang labing daotan nga epekto naa sa China, samtang ang India ug Russia mao ra ang daghang merkado nga nagpakita sa matag bulan nga pagpaayo kumpara sa Hulyo 2021. 
  • Ang internasyonal nga panginahanglan sa mga pasahero kaniadtong Agosto 68.8% ubos sa Agosto 2019, nga usa ka pagpaayo kumpara sa 73.1% nga pagkunhod nga natala kaniadtong Hulyo. Nagpakita ang tanan nga mga rehiyon nga pagpaayo, nga hinungdan sa pagtaas sa mga rate sa pagbakuna ug dili kaayo higpit nga mga pagdili sa pagbiyahe sa internasyonal sa pipila nga mga rehiyon.

"Ang mga sangputanan sa Agosto nagpakita sa epekto sa mga kabalaka bahin sa lahi sa Delta sa pagbiyahe sa panimalay, bisan kung nagpadayon ang pagbiyahe sa internasyonal nga lakang sa usa ka sipong padulong sa usa ka hingpit nga pagkaayo nga dili mahinabo hangtod mapahiuli sa mga gobyerno ang kagawasan sa pagbiyahe. Bahin niini, ang bag-ohay lang nga pahibalo sa Estados Unidos nga kuhaon ang mga pagdili sa pagbiyahe gikan sa sayong bahin sa Nobyembre sa hingpit nga nabakunahan nga mga magbiyahey usa ka maayong balita ug magdala kasiguroan sa usa ka hinungdanon nga merkado. Apan nagpabilin ang mga hagit, ang mga paghan-ay sa Septyembre nagpakita usa ka pagkadaot sa pagkaayo sa internasyonal. Kana ang daotang balita nga moadto sa tradisyonal nga hinay nga ikaupat nga kwarter, ”ingon Willie Walsh, IATADirektor Heneral. 

August 2021 (% chg vs parehas nga bulan sa 2019)Pag-ambit sa kalibutan1RPKPANGUTANAPLF (% -pt)2PLF (lebel)3
Tibuuk nga Merkado 100.0%-56.0%-46.2%-15.6%70.0%
Africa1.9%-58.0%-50.4%-11.5%64.0%
Asia Pacific38.6%-78.3%-66.5%-29.6%54.5%
Uropa23.7%-48.7%-38.7%-14.4%74.6%
Latin America5.7%-42.0%-37.7%-5.8%77.4%
Middle East7.4%-68.0%-53.1%-26.0%56.0%
North America22.7%-30.3%-22.7%-8.6%78.6%
Print Friendly, PDF & Email

About sa mga awtor nga

Harry Johnson

Si Harry Johnson ang nahimong editor sa buluhaton alang sa eTurboNews sa hapit 20 ka tuig. Siya nagpuyo sa Honolulu, Hawaii, ug gikan sa Europa. Nalingaw siya sa pagsulat ug pag-lipod sa balita.

Leave sa usa ka Comment